0
Posted December 5, 2012 by Campus Heat in News
 
 

2012 Future Awards: And The Winners Are … [Full Winners List]

Yesterday, Sunday 26th August 2012, the 7th edition of The Future Awards tagged “Tear Down the Walls” took place in the Nation’s oil rich city – Port Harcourt, Rivers State. Some of your favorite celebrities and entrepreneurs arrived in style in their most glamorous gowns and dapper suits.

Check Out The Full List of Winners Below ..

Best Use of Advocacy

Olumide Makanjuola (The Initiative for Equal Rights)
Adamma Umeofia (WeBuilt: Nigeria)
Chizoba Imoka Unveiling Africa Foundation)
Priscilla Usiobaifo (BraveHeart Initiative)
Babafemi Oyediran (Rural Enterprise Development Project) – Winner

Best Use of New Media

Japheth Omojuwa
@Gidi_Traffic -Winner
EdiongsenyaneUmoh (NigeriaNewsDesk)
#SaveOke
NmachiJidenma

CREATIVITY

Creative Artist of The Year

Obi Somto (Photographer)
Bayo Omoboriowo (Photographer) – Winner
Imole Balogun (Photographer)
Remi Adegbite (Photographer)
Mohammed Abbagana (Painter)

Designer of The Year

Adebisi Anita (MsMakor)
Olorunyomi OmoniyiMakun (Yomi Casuals)
Toluwaloju Olowofoyeku (TojuFoyeh) – Winner
RukkyLadoja/Obi Obi/TolaAyanwale (Grey)
Ugonna Omeruo (House of Nwocha)

EXCELLENCE IN SERVICE

Excellence in Service – Public

Ohimai Amaize (Ministry of Sports)
Akin Rotimi (Ekiti State Government)
Banks Omisore (National Assembly)
John Gomiluk Otokwala(Securities and Exchange Commission)
Hadiza Abdullahi (MDG Office, The Presidency) – Winner

Excellence in Service – Journalism

Chiemelie Ezeobi (Thisday)
Alkasim Abdulkadir (CNN) – Winner
Toyosi Ogunseye (The Punch)
Oluyinka Ezekiel Adeparusi (National Mirror)
Tomi Oladipo (BBC)

Excellence in Service – Corporate

Adim Isiakpona (HP)
Seyi Ogunro (Banwo&Ighodalo)
Ngozi Nkwoji (Nigerian Breweries Plc) – Winner
Tomiwa Adesida (Sahara Group)
Kayode Jegede (General Manager, Head of Facilities Management, Deux Project)

INNOVATION

Ahmed Mukoshy (Yarnable)
Olumide Adewunmi (Gidilounge)
Zubair Abubakar (Constitution App)
Seun Onigbinde (BudgIT) – Winner
Raheem Temitope Bello (GeoUtill)

INNOVATOR OF THE YEAR (EDUCATION)

Tolulope Sangosanya (LOTS)
Gossy Ukanwoke (Beni Online University)
Iyinoluwa Aboyeji (Bookneto)
Adebayo Adegbembo(ASA)
Otto Orondaam (Slum2School) – Winner

ENTREPRENEURSHIP

Entrepreneur of The Year (General)

Kola Oyeneyin (Venia Business Hub)
Titus and Tobias Igwe (Speedmeals Mobile Kitchen)
Aisha Maina (Aquarian Consult)
Ola Orekunrin (Flying Doctors Nigeria) – Winner
Ladi Delano (Bakrie Delano Africa)

Entrepreneur of The Year (Agriculture)

AjoKunnuho John (Animal husbandry)
Omoteso Sogo Ayodele (Piggery/Fishery/Poulty)
Tochukwu Ikpegbu (Jaeet Nigeria) – Winner
Olukayode Adeoye (Whails and Chase)
Fawolu Taiwo (Abivict Farms)

Entrepreneur of The Year (Communication & Media)

Julie Odia (WOW!)
Uyi Omokaro (DM2) – Winner
Komolafe Adeshola (Media Insight)
Samuel Olatunji (Big Sam Media)
Funmilade Alalade (Elev8)

Entrepreneur of The Year (Entertainment)

Davido (HKN)
Keke Hammond (Flytime Productions)
Michael Ajereh (Mo’Hits/MAVIN) – Winner
Cobams Asuquo (CAMP)
Clarence Peters (CAPital)

Entrepreneur of The Year (Technology)

Ayodeji Adewunmi/OpeyemiAwoyemi/OlalekanOlude (Jobberman)
Jason Njoku (Iroko TV) – Winner
Eno Essien (Rheytrack)
Temi Kolawole (Antigravity)
Femi Alade (Pliris Mobile)

ENTERTAINMENT

On-Air Personality; Radio

Oladotun Kayode (Cool FM)
Twitwi (Wazobia FM)
Nike Adewuyi (Splash FM)
Tolu ‘Toolz’ Oniru (Beat FM) – Winner
Mazino (Smooth FM)

On-Air Personality; TV

Dolapo Oni (Studio 53)
Denrele Edun (Channel O) – Winner
Uti Nwachukwu (Jara)
Illrymz (Nigerian Idol)
Maupe Ogun (Channels TV)

Musician of The Year

Davido
Wizkid – Winner
Ice Prince
Flavour
Bez

Actor of The Year

Ini Edo
Tonto Dike – Winner
Okechukwu ‘OC’ Ukeje
Ivie Okujaye
Gideon Okeke

Producer of The Year

Music

D’Tunes
Samklef
DJ Klem
Legendary Beats
J. Sleek – Winner

Screen

Clarence Peters – Winner
Victor Sanchez Aghahowa
Onye Ubanatu
Ladi Odebunmi
Anietie James Ekins

Young Person of The Year

Bankole Wellington (Banky W)
Dapo Oyebanjo (D’banj)
Jason Njoku
Peter and Paul Okoye (Psquare)
Linda Ikeji
Chinwe Njoku
Idris Akinbanjo – Winner
Raheem Temitope Bello

.

If You Wanna Be In The Know, Follow ( @CampusHeat ) on Twitter ( http://twitter.com/campusheat)